Уште еден земјотрес кај Ресен

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Денеска во 15:10 минути е регистриран земјотрес во околуната на Ресен. Според информациите на странските сеизмолошки портали, се работи за земјотрес со јачина од 4,1 степен по рихтеровата слака, а кој бил на длабочина од 2 километри. Епицентарот е на 9 километри северно од Ресен.

И денешниот земјотрес е почувствуван во Битола.

И во неделата рано наутро, беа регистрирани два земјотреса од истото епицентарлно подрачје.

 

Share.