Утре почнува есента

0
407

Есента во Македонија и на северната хемисфера на Земјата почнува утре во 10 часот 21 минута и 33,26 секунди. Во истовреме на јужната Земјина полутопка ќе почне пролетта.

Метеоролозите за првиот есенски ден најавуваат променливо облачно и потопло време со подолги сончеви периоди. Попладне ќе има локални врнежи од дожд, особено во источните и јужните делови на Македонија. Максималната температура ќе достиге до 28 степени.

Есента ќе трае до 22 декември во 05 часот и 48 секунди кога настапува зимата.