Утрово -1 во Битола

0
331

Утрово -2 степена во Маврово, Берово, Тетово, -1 Скопје Петровец, Лазарополе, Битола, 0 Куманово, Кр. Паланка, Прилеп, 1 Дебар, Крушево, 2 Пожаране, Скопје, Д. Капија, Струмица, 3 Штип, 4 Претор, Охрид, Виница, Ѓуриште, Тополчани, 6 Гевгелија, 8 Дојран.

Времето денеска сончево со умерена облачност и со слаб до умерен југоисточен ветер. Кон крајот на денот облачноста ќе се зголемува, во западните делови на земјава ќе има локален дожд.
Во утринските часови по одделни котлини има услови за појава на магла.
Највисоката температура денеска во земјава ќе достигне Т-максималнаа од 12 до 17 степени.

Во вторник и в среда ќе има повремени врнежи од дожд со променлив интензитет, но среда наместа врнежите ќе бидат пообилни. Утринските температури ќе се покачи и насекаде ќе биде над нулата. Кон средината на неделата се очекува исвесно стабилизирање на времето, но за наредниот викенд повторно се очекува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд, наместа се очекува да бидат и пообилни.