ВИДЕО: Нападот во Газиантепе го извршило дете

0
679

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека бомбашот самоубиец кој го изврши нападот на свадба во турскиот град Газиантепе вчера бил дете. Во нападот загинаа 41 лице, а десетици се повредени.

Ердоган на прес конференцијата во Истанбул рече дека експлозијата била резултат на самоубиствен бомбашки напад што го извршило дете на возраст меѓу 12 и 14 години.

Тој ги повтори негови претходни изјави дека информациите упатуваат оти во најсмртоносниот напад во Турција годинава биле инволвирани екстремистите од Исламска држава. Засега ниту една група не ја презема одговорноста за нападот. Ердоган рече дека 69 лица биле повредени од кои 17 посериозно.