ВИДЕО: Напаѓачите се разнеле со експлозив, нападите се одмазда

0
510

Седум терористи се разнеле со експлозив, додека осмиот го убиле француските безбедносни сили.

Тројца бомбаши самоубијци го активирале експлозивот на Стад де Франс (стадионот „Франција“) додека еден тоа го направил на булеварот Волтер, близу Батаклан.

Портпаролката на обвинителството во Париз рекла за Асошиејтед прес дека постои можност некои напаѓачи да се на слобода.

Очевидци велат дека напаѓачите тврделе дека нападот претставува одмазда поради Сирија.