ВИДЕО: Турската војска ја зазела претседателската палата

0
1037

Според засега непотврдени извештаи турската војска ја завземала претседателската палата во Истанбул, а претседателската гарда е разоружана.

Светските медиуми јавуваат дека на улиците се водат борби меѓу војската и силите на безбедност.
На социјалните мрежи веќе излегоа и видеа на кои може да се забележат борби помеѓу војската и силите на безбедност.
Неофицијално, Војската ги нападнала сите полициски станици и ја превземала контролата над сите сили на полицијата

Сите летови од истанбулскиот меѓународен аеродром „Ататурк“ – еден од трите на најголеми турски градови, се прекинати, објави Ројтерс.