Во Алепо убиен лидерот на сириската гранка на Ал каеда

0
276

Лидерот на сириската гранка на Ал каеда, Фронтот ал нусра (Џабхат ал Нусра) е убиен во борбите за градот Алепо, но не е сигурно од кого.

Извори на сириската опозиција изјаавиле за британски Индипендент дека биле убиени три високорангирани членови на терористичката Ал нусра, но не можеле да потврдат дали меѓу нив се наоѓа лидерот Сулејман ал Масри.

Руските медиуми јавуваат, пак, дека Ал Масри го убила сириската војска, а според Дејли мејл, лидерот на сириската Ал каеда бил убиен во борби меѓу Ал нусра и курската ПКК.