Во автобуска несреќа во Мексико 17 загинати

0
372

Најмалку 17 луѓе загинале, а до 31 се повредени кога автобус паднал во амбис во планинска област на јужно Мексоко крај границата со Гватемала, објавија во понеделникот локалните власти.

Несреќата се случила крај градот Мотозинтла, кога автбусот со луѓе кои се враќале од верски обред во центарот на тихоокеанскиот брег излетал од патот и паднал низ 90 метри долгата стрмнината, соопштиле припаниците на итната помош во мексиканската сојузна држава Чијапас.

Во автобусот имало жители на блиската општина Ла Тритраија и најмалку 17 лица загинале, а околу 31 се повредени, навеле од службата.

Засега не е познато што ја предизвикало несреќата. Снимките емитувани на локалните телевизии ги пркажуваа обидите да ги извлечат луѓето заробени во хаварисанито автобус.