Во Битола снежна покривка 9 сантиметри, минималната -3

0
586

Во 8 часот времето променливо облачно со  умерен, на места засилен  северен ветер.

ВИСИНА НА СНЕЖНА ПОКРИВКА (во 8 часот).

1 Струмица, 3 Претор, 4 Пожаране, Прилеп, 6 Лазарополе, Виница, 8 Штип, 9 Крушево, Битола, 13 Ѓуриште, 14 Тополчани, Берово, 15 Кр. Паланка, 16 Д. Капија, 24 Маврово.

 

МИНИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ

-12 Маврово, -9 Лазарополе, Крушево, -8 Ѓуриште, -7 Пожаране, -6 Тополчани, -5 Берово, Кр. Паланка, -4 Дебар, Прилеп, Претор, -3 Битола, Куманово, Охрид, -2 Скопје Петровец, Штип, Виница, Д. Капија, Тетово, -1 Скопје, Струмица, 0 Дојран, 1 Гевгелија.

ВРЕМЕТО ДЕНЕС

Сончево и студено со умерена облачност. Ќе дува  умерен  северен ветер. Попладне ветерот ќе ја намали брзината. Максималната температура ќе се движи од -2 до 5 степени. Во Скопје, сончево со умерена облачност и со умерен северен ветер. Максималната температура ќе достигне до 3 степени..

ВРЕМЕТО УТРЕ

Утрото ќе биде ведро и студено, а во текот на денот сончево со мала до умерена облачност. Утринската температура ќе се движи од -11 до -4, а дневната од 0 до 7 степени.

ВРЕМЕТО ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ

Следуа период на претежно стабилно време со ниски утрински температури, особено утре, кога на повисоќите места ќе се спуташтат и под -10 степени. Дневните температри до петок  ќе бидат во  благ пораст. Во деновите од викендот ке има услови за слаби локални врнежи од дожд и снег, се информациите од УХМР