Во Брисел трета рунда на преговорите за Брегзит

0
293
British Secretary of State for Exiting the European Union (Brexit Minister) David Davis (L) listens to European Union Chief Negotiator in charge of Brexit negotiations with Britain Michel Barnier (R) as he addresses media representatives during a press conference at The European Union Commission Headquarters in Brussels on July 20, 2017. / AFP PHOTO / THIERRY CHARLIER

Во Брисел денеска почнува третата рунда преговори за напуштањето на Британија од Европската унија. Делегациите ги предводат британскиот министер за Брегзит Дејвид Дејвис и преговарачот на Европската унија Мишел Барние. Британија треба да излезе од Унијата до крајот на март 2019 година, две години откако британската премиерка Тереза Меј на 29 март годинава официјално ја покрена процедурата за истапување. Британија на референдумот одржан на 23 јуни 2016 година со 52 насто од гласовите на излезените избирачи реши да излезе од Унијата.

www.slobodnaevropa.mk