Во Франција сепак не победија националистите

0
384

Вториот круг во кој конзервативците освоија седум, а социјалистите пет региони, не донесе вистинска победа за овие две главни партии кои беа шокирани од порастот на рејтингот на крајните десничари кај разочараните гласачи.

Водени од страхувањето за безбедноста и од миграцијата по терористичките напади во Париз во минатиот месец кога за убивањето на 130 луѓе одговорноста ја презедоа милитантите на Исламската држава, Националниот фронт доби најмногу гласови на првиот круг пред една недела.

Иако оваа партија вчера не победи во ниту еден регион откако социјалистите се повлекоа од трката во клучните региони и побараа од нивните поддржувачи да гласаат за конзервативните Републиканци на поранешниот претседател Никола Саркози, таа забележа рекорден добар резултат во нејзината историја.