Во Германија измерени рекордни 40,3 степени Целзиусови

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Германија неколку дена е зафатена од топлотен бран, а вчера во баварскиот град Кицинген измерени се рекордни 40,3 Целзиусови степени, соопшти Германската метеоролошка служба.
Тоа е највисока температура на воздухот забележена во Германија од 1881 година, откако се водат метеоролошки податоци. Досегашниот рекорд беше 40,2 степени.

Екстремно топлото време се очекува да продолжи и во наредните три дена кога најзагрозени ќе бидат Германија, Швајцарија и Австрија, по што топлиот бран се очекува да се спушти во Југоисточна Европа.

Share.