Во Грција задолжително носење маски и на отворено

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Грција  одлучи дека носењето заштитни маски е задолжително на сите јавни затворени простори и на отворените на кои не е можно одржувањето физичко растојание.

Грција вчера пријави 78 нови случаи на зараза со коронавирусот, што е најголем број во речиси два месеца. Вкупно досега во земјата се регистрирани 4.447 заразени и 202 смртни

Грчките здравствени власти пред десет дена одлучија дека задолжителното носење маски во супермаркетите, а во вторникот одлуката беше проширена и на некои други затворени јавни простори. Маските веќе извесно време се задолжителни во јавниот сообраќај.

Share.