Во Италија запленета албанска марихуана вредна три милиони евра

0
301

Италијанската полиција во областа Катанија заплени над тон марихуана по потекло од Албанија

Италијанските медиуми, како што јави дописникот на МИА, наведуваат дека дрогата пристигала од Албанија со моторен чамец и на италијанскиот нарко пазар требала да биде продавана на мало.

Вредноста на запленетата дрога се проценува на три милиони евра, а во рацијата се уапсени и шест италијански државјани.

Грчката полицијата пак заплени 180 килограми марихуана, исто така прошверцувана од Албанија.

Уапсени се двајца грчки државјани на возраст од 26 и 33 години, во чие возило била дрогата. Тие признале дека дрогата ја набавиле во Албанија.

Пред два дена италијанската полиција во пристанишниот град Бари запленила 1.550 килограми марихуана прошверцувана од Албанија, додека истиот ден во три одделени акции, албанската полиција, заплени 320 килограми од оваа дрога.