Во Пржино средба на претставници на партиите

0
465

Претпладнево во резиденцијата на ЕУ во скопската населба Пржино почна средбата меѓу претставниците на четирите најголеми политички партии, потписници на т.н. пржински Договор од минатата година за решавање на политичката криза.

На состанокот се Рената Дескоска од СДСМ, Никола Тодоров од ВМРО – ДПМНЕ, Артан Груби од ДУИ и Имер Алиу од ДПА. На средбата присуствуваат и амбасадорите на САД и ЕУ, Џес Бејли и Аиво Орав.

Разговорите се одржуваат по вчерашната посета на германскиот специјален пратеник, Јоханес Хајндл. Најава за лидерска средба засега нема.