Во пукањето во ноќниот клуб во Литл Рок ранети и повредени 28 лица

0
702

Шефот на полицијата во Литл Рок изјавил синоќа дека истражувачите веруваат дека пукањето во ноќниот клуб, во кој 28 лица се повредени е поврзана со криминални групи, а градоначалникот на тоа место во Арканзас најавил дека клубот ќе биде затворен.

Шефот на полицијата Кентон Бакнер изјавил дека смета дека до пукање дошло поради расправија на локалните банди, како и дека повеќе луѓе започнале да пукаат со огнено оружје, кога 25 од нив се здобиле со повреди, додека преостанатите тројца настрадале во обид да излезат од клубот. Како што се наведува, две лица се борат за живот.

Градоначалникот вели дека тој клуб ќе биде затворен, а државатаго суспендирала клубот за издавање пијалоци, но подоцна градоначалникот на конференцијата за новинари истакнал дека клуот ќе биде целосно затворен.

Сопственикот на ноќниот клуб поставил на интернет видео снимка од клубот во кој настапувал раперот Finese 2Tymes каде пукањето започнало кога музичарот направил пауза и за 11 секунди биле испукани 24 куршуми.

press24.mk