Во Сирија 40 загинати во воздушни напади

0
374

Десетици луѓе загинале во воздушни напади за кои постои сомневање дека биле изведени од сириските владини сили. Сириската опсерваторија за човекови права соопшти дека над 40 луѓе биле убиени, додека десетици други биле ранети во нападите врз два града во провинцијата Идлиб кои се под контрола на бунтовниците. Ова е најтешкото прекршување на примирјето во Сирија која стапи во сила во февруари годинава.