Во судирите во Нагорно Карабах загинале 16 Азербејџанци

0
442

Шестнаесет припадници на азербејџанската армија изминативе два дена загинале во судирите со сепаратистичките сили во Нагорно Карабах, соопшти Министерството за одбрана на Азербејџан.

Ерменската телевизија синоќа објави дека во судирите во изминатите три дена се убиени 20 припадници на војската во Нагорно Карабах, а 72 се повредени.

Министрите за надворешни работи на Русија и на Германија, Сергеј Лавров и Франк-Валтер Штајнмаер, вчера разговараа за ескалацијата на ситуацијата во Нагорно Карабах и ги повикаа двете страни на воздржаност.

Двајцата министри се согласиле дека воена опција не е решение за проблемот, барајќи итен прекин на огнот и враќање на преговорите со посредство на Минск групата на ОБСЕ.