Во Турција седум експлозии за десет минути

0
717

Најмалку седум експлозии во време од десетина минути одекнаа во предградието на Дијарбекир, најголемиот град на југоистокот на Турција, кој претежно е населен со Курди.

Прокурдската новинска агенција ДИХА јавува дека околу 200 цивили се погодени со бомбардирањето. Раша Тудеј пишува дека засега не е познато што се случило со цивилите и дали има повредни или загинати.

Дијарбекир се смета за престолнина на турските Курди.