Во Виена протест против лошиот третман на бегалците

0
319

Околу 20 илјади луѓе синоќа протестираа во Виена поради лошиот третман на бегалците само неколку дена откако во еден камион во Австрија биле пронајдени тела на 71 мигрант. „Доста беше. Доста беше смрт, страдање и прогон“ порача надбискупот на Виена Кристоф Шенборн. На протестот демонстрантите носеа пароли како “Отворете легални рути“ и „Човечкото достоинство е на прво место“. Активистите кои го организираа протестот сметаат дека властите би требало да ги подобрат условите за бегалците.