Водени топови против одбраната на весник во Турција

0
611

Турската полиција употреби солзавец и водени топови за да ги растера повеќе илјадниците демонстранти кои се собраа пред просторијата на весникот “Заман“ во Истанбул.

Протестот се случи откако вчера владата донесе одлука за превземање на контролата на овој весник. Демонстрантите извикувале “Слободниот на печатот неможе да се замолчи“, пренесува Ројтерс.

Турската влада ја превзема контролата над весникот “Заман“ кој го подржуваше влијателниот противник на претседателот Реџеп Тајип Ердоган, Фетулах Гулен, кој е во САД, јавија агенциите.