Воена парада во Москва по повод Денот на победата

0
666

Со традиционална воена парада на московскиот Црвен плоштад денеска Русија денеска ја прославува 71-годишнината од победата над фашизмот во Втората светска војна.

Воената парада во Москва почна во 10 часот по московско време, а се очекува на неа да учествуваат 10.000 лица. На парадата ќе бидат претставени 135 видови воена техника, а над градот ќе летаат 71 воен авион и хеликоптер.

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, ќе има свое обраќање на воената парада. На Црвениот плоштад и премиерот Дмитриј Медведев.

По парадата рускиот претседател ќе им се приклучи на ветераните од војната и ќе положи цвеќе на спомениот на Непознатиот јунак, одавајќиим им почит на погинатите, пренесува ТАСС .