Времето денеска и во наредните денови

0
396

 

Денеска утрото ќе започне со нешто пооблачно време во западната половина од земјава, пред се во југозападнот регион. И во источниот регион се очекува мало зголемување на облачноста, но сепак станува збор само за умерена облачност. Претпладне се очекува разведрување кое ќе биде позначајно во источниот крај. Поголемо намалување на облачноста во западниот крај се очекува попладне. Сепак споменатата облачност нема да донесе врнежи.

Во утринските часови не очекува повторно ниска температура која ќе се движи од 2 степени под нулата до 3°С.

Дневниот температурен максимум ќе биде во границите од 15°С до 17°С во котлините во повардарскиот и источниот регион, и околу 14°С во котлините во западниот регион.

Во Куманово и регионот денеска ќе имаме претежно сончево време со слаб ветер од источен правец. Утринската температура ќе биде за еден степен под нулата, додека дневниот максимум ќе достигне 13 степени целзиусови. Слично време со утринска температура пониска за еден степен се очекува и во недела.

Стабилното време не очекува и во недела, претежно ведро време, со ниски утрински температури, а во текот на денот претежно сончеви периоди.