Вучиќ и Тачи денеска во Брисел за продолжување на дијалогот

0
421

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини денеска ќе биде домаќин на неформалниот состанок на претседателите на Србија и на Косово Александар Вучиќ и Хашим Тачи. На состанокот, како што е соопштено, ќе бидат разменети ставови за продолжувањето на дијалогот за нормализација на односите меѓу Косово и Србија, како и за поширокиот развој на насатаните во регуионот на Западен Балкан“.