За четвртоноемвриските награди

0
1945

Синоќа на свечен начин беа доделени четвртоноемвриските награди.

taleski 4ti

Градоначалникот Талески откако им го честиташе празникот на Битола на присутните истакна дека ова е дел од историјата на кој треба да се потсетиме а воедно и да го одбележиме со цел на идните генерации да им покажеме што правеле и за што се бореле генерациите пред нас иако секое време носи своја борба.

gorgi

Наградата за животно дело Талески му ја врачи на проф.д-р Ѓорѓи Здрвевски. Тој додаде дека токму оваа година се навршуваат 55 години од првиот концерт на битолскиот камерен оркестар.