За експлозиите во Тјанцен 12 лица уапсени

0
476
Кинеската полиција уапсила 12 лица под сомнеж за вмешаност во неодамнешните експлозии во Тјанцен.

Според полициското соопштение, меѓу уапсените е директорот на компанијата која е сопственик на магацинот „Руи Хаи лоџистик“, Ју Сјуевеј, неговиот заменик Донг Шесјуан и уште тројца високи претставници на фирмата.

Засега не се соопштуваат детали од обиненијата против уапсените, а АФП известува дека Врховното обвинителство во врска со експлозиите против 11 лица покренало обвиненија за злоупотреба на овластувањата и немарност, пренесува Танјуг.