За време на гласањето во Венецуела убиен е кандидатот Хозе Феликс Пинеда

0
606

Смртоносно насилство избувна околу контроверзните избори што се одржуваат во Венецуела во недела, при што избраниот кандидат на семоќното собрание беше убиен во неговиот дом, a војниците пукаа за да ги расчистат демонстрантите во Каракас.

Немирите ги истакнаа тензиите околу гласањето свикано од притиснатиот претседател Николас Мадуро и покрај неколкумесечните демонстрации и жестоките меѓународни критики, пренесе АФП.

Тој на коцка го стави своето четиригодишно владеење на 545-члена на „конститутивното собрание“, овластено да го распушти конгресот контролиран од опозицијата и да ги промени законите додека го реформира уставот на државата.

Кандидатот за новото тело 39-годишниот адвокат Хозе Феликс Пинеда, во југоисточниот град на Венецуела Сиудад Боливар, беше убиен од повеќе истрели испукани од напаѓачите кои во текот на ноќта провалија во неговиот дом, соопштија обвинителите.

Тој е втор кандидат што е убиен, по смртта на Хозе Луис Ривас на 10 јули додека водеше кампања во северниот град Маракај.

mkd.mk