Забранет влез за Палестинци

0
363

Израел ги суспендира дозволите за влез за десетици илјади Палестинци за време на светиот муслимански месец Рамазан, по смртоносните напади во Тел Авив. Замрзнати се околу 83 илјади дозволи за Палестинци од Западниот Брег да ги посетуваат своите роднини во Израел за време на Рамазан. Дозволите се суспендирани и за Палестинците од Појасот Газа.

Двајца вооружени Палестинци вчера отворија оган во полн пазар во Тел Авив, убивајќи 4 луѓе во еден од најкрвавите напади во 8-месечниот бран на насилство. Полицијата соопшти дека приведените напаѓачи биле од селото Јата од Западниот Брег. Исламистичката група Хамас го поздрави нападот, но не ја презеде одговорноста за него.