Заложничка драма во Висконсин

0
549

Откако непознат маж се затвори во продавница во градот Нина во Висконсин, САД, каде држи неколкумина заложници, медиумите јавуваат дека двајца од напаѓачите излегле од внатре и по разговор со полицијата се приведени.

Според локалните медиуми две лица се примени во болница од кои едниот се претпоставува дека е полицаец.

Ова е втора заложничка драма во САД за помалку од две недели. Минатата среда 14 лица бвеа убиени, а 17 ранети при напад врз центар за лица со пречки во развој во градот Сан Бернандино во Калифорнија. нЗа тој напад одговорност презеде Исламската држава.