Земјотрес кај Мостар во БиХ

0
532

Земјотресот бил почувствуван во 6,01 часот по локално време со јачина од 4 степени според Рихтеровата скала.

Според медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил со епицентар на 7 километри јужно од Широки Бријег и на 84 километри југозападно од Сараево.

Во 6,14 часот по локално време на истото место е регистриран втор земјотрес со јачина од 3 степени по Рихтер.