Земјотрес од 6,8 степени по Рихтер во Нов Зеланд

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Земјотрес со интензитет од 6,8 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска јужниот дел на Нов Зеланд.

Засега нема извештаи за евентуални загинати и за причинета материјална штета.

Епицентарот на потресот бил на 196 километри од Северозападен Оукленд, на длабочина од десет километри.

Засега не е издадено предупредување за цунами.

Share.