Земјотрес од 6,9 степени во близина на Папуа Нова Гвинеа

0
372

Земјотрес со сила од 6,9 степени е регистриран во близина на Папуа Нова Гвинеа, соопшти американскиот Геолошки институт. Притоа не била издадена тревога за можно цунами. Во јули 1998 година два подводни земјотреса со сила од 7 степени предизвикаа цунами при што загинаа над две илјади луѓе.