Земјотрес од 7,7 степени по рихтер ги погоди Соломоновите Острови

0
670

Силен земјотрес од 7,7 степени по Рихтер ги погоди Соломоновите острови.

Предупредување за цунами стигнало на Соломоновите острови, Ванаута, Папуа Нова Гвинеја и Науро после разорниот земјотрес од 7,7 степени по Рихтер чиј епицентар бил 70 км од Соломоновите острови.

Предупредување има за големи, страшни бранови.

Епицентарот бил на длабочина од 48,7 км , пренесуваат локани медиуми.

https://youtu.be/CVc7A46wzgY?t=126