Земјотрес со силина од 6.8 ја стресе Калифорнија

0
559

Земјотрес со интензитет од 6,5 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван во крајбрежните области на американската држава Калифорнија, соопшти Американската геолошка служба.

Епицентарот на потресот бил на 165 километри западно од градот Фарндејл на длабочина 12 километри.

Нема податоци за настрадани луѓе или штета.

Не е прогласена и опасност за цунами.