Земјотрес утрово почувствуван во Скопје

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала утрово околу 7 часот ги вознемири жителите на Скопје

Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил на три километри североисточно од Скопје, во околината на селото Црешево, на длабочина од 2 километри.

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет соопшти дека утрово биле регистрирани серија земјотреси со епицентри во скопското епицентрално подрачје. Два од земјотресите се почувствувани во Скопје и околината.

Првиот е регистриран во 6.58 часот со јачина од 3,9 степени по Рихтеровата скала, а вториот една минута потоа, со јачина од 2,8 степени по Рихтер.

Share.