Земјотрес во Австралија

0
2513

Земјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтровата скала го погоди централниот дел на Австралија, соопшти Американскиот геолошки институт.

Во соопштението се наведува дека епицентарот на земјотресот што се почувствувал вчера се наоѓал на 460 километри западно од градот Елис Спрингс, на длабочина од десет километри.