Земјотрес во Гватемала

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала погоди неколку села во јужна и централна Гватемала, вклучувајќи го главниот град, соопшти националниот сеизмолошки институт Инсивумех.

Земјотресот не предизвикал штети, а засега нема информации за евентуални жртви.

Епицентарот бил на околу 80 километри јужно од Гватемала сити, а земјата се наоѓа во ризична област во која се спојуваат карипските и северноамериканските тектонски плочи.

Share.