Земјотрес во Црна Гора

0
503

Синоќа земјотрес со јачина од 3,9 степени по Рихтер се почуствувал во Подгорица.

Сеизмолошкиот завод на Црна Гора соопштил дека епеицентарот на земјотресот бил во 21.41 км северозападно од Подгорица.

Жариштето на земјотресот бил на длабочина од 18 километри.

Геолошкиот институт на САД соопшти дека земјотресот имал магнитуда од 4,2.