Зголемени мерки на безбедност, можни закани кон странскте амбасади

0
479

Властите во кинеската престолнина ги засилија безбедносните мерки во трговски кварт што е популарна дестинација меѓу странските туристи, откако неколку амбасади ги предупредија странците за можни безбедносни закани, пренесоа американските медиуми.

Американската, британската, француската и други амбасади соопштија дека примиле информации дека за време или околу Божик се можни закани врз западни државјани во квартот Санлитун и ги предупредија своите сонародници да бидат внимателни.

Во реонот, во кој има многу ресторани, продавници и ноќни клубови, распоредни се вооружени полицајци.

Пекингшката полиција информира дека прогласила жолт степен на безбедносна тревога за да го гарантира мирот за време на божиќните празници.