Жесток удар на ИД во Ирак, исчезнаа 70 турски војници

0
511

Најмалку 70 турски војници исчезнале после жестокиот напад на екстремистите на Исламска држава на северот од Ирак, јавија локални медиуми.

Исламска држава изведе артилериски напад на турски камп во областа Башика на околу 23 км од Мосул, градот кој Исламистите го сметаат за свој центар во Ирак, пренесе Раша тудеј.

Претходно е јавено дека четворица турски војници се повредени во гранатирање на турска база на северот на Ирак. Турската база се нашла на удар на џихадистите на ИД во големата офанзива на Исламска држава на курдските положби северно од Мосул.