Жестоки судири кај сирискиот град Алепо

0
433

Интензивни судири се водат во околината на сирискиот град Алепо, каде бунтовниците се обидуваат да го пробијат обрачот што околу градот го направија државните сили.

За време на викендот, бунтовниците се обидувале да ги зголемат подрачјата кои ги контролираат во источниот и во западниот дел на градот.

Како што јавува „Би-би-си“, бунтовниците активирале силна бомба во тунел под позициите на сириската армија во стратешки важниот округ Раусех.

Армијата возвратила на нападите со поддршка од руските воздухопловни сили, за да ги спречи бунтовниците да се пробијат.

Се проценува дека околу 250.000 цивили живеат под опсада во областите што ги контролираат бунтовниците, откако државните сили ги опколија минатиот месец.