Жестоки судири на англиските, француските и руските навивачи

0
973

Втора ноќ полицијата во Марсеј имаше полни раце работа. Синоќа на програмата на европското во фудбала Англија и Русија, но претходно жестоки пресметки имаше по улиците на Марсеј меѓу англиските и руските хулигани.

Англичаните во голем број пристигнаа во Франција, па нивна мета се домашните навивачи и Русите кои сакаат да се докажат на навивачката сцена.

Откако полицијата неколку часа ги смируваше Англичаните и Русите, повторно се појавија домашните навивачи, познати по нередите во Франција.