Жртви во Порторико, Доминика, Хаити

0
263

Најмалку 15 лица загинаа во Порторико од ураганот Марија, што го погоди островот како бура од четвртата категорија, објави Ројтерс.

На Доминика, жртвите се исто така најмалку 15. Уште 20 лица се водат како исчезнати.

Франција почна да испраќа помош за малата земја. Имаше околу 70 француски пожарникари кои пристигнаа таму.

Во Хаити има три лица загинаа, иако ураганот не помина директно низ земјата, објави АФП.