Зошто Коѕиас за два дена доаѓа во Скопје?

0
532

Неофицијално, грчкиот шеф на дипломатијата Никос Коѕиас во четврток ќе биде во посета на Македонија.

Грчките медиуми пишуваат дека Тој ќе дојде на покана на министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Најверојатно, и ќе се обрати на Амбасадорскиот совет во Министерството за надворешни работи пред шефовите на дипломатско-конзуларните преставништва на Македонија.

Според неофицијалните информации Коѕиас ќе има и тет-а-тет средба со Попоски. Двајцата државници последен пат  и разговараа во јули на маргините на Самитот на НАТО во Варшава.

Дали прашањето со името ќе биде на агендата на двајцата дипломати засега не се знае.