Облачно со повремени врнежи од дожд

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Облачно, со повремени врнежи од дожд, на некои повисоки места и на планините од снег, особено попладне. Ќе дува умерен, долж Повардарието и во источните делови до засилен југоисточен ветер. Повеќе врнежи ќе има во западните делови од земјава, каде локално се очекува да наврнат над 20л/м2, а снежната покривка на планините значително ќе се зголеми.Највисоката температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 3 до 9 степени.

Под влијание на серија влажни бранови во наредните денови ќе се задржи претежно облачно време со повремени локални врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег. Врнежите ќе бидат со слаб до умерен интензитет и повеќе застапени во западните делови од земјава.

Share.