Свет

МВР: Запленети над 500 килограми марихуана и приведе три лица

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт на дрога и заплени над 500 килограми марихуана и приведе три лица, соопшти денеска портпароолот на МВР Тони Ангеловски. Точната тежина се уште не е утврдена затоа што уште е во тек мерењато и вештачењето ПОВЕЌЕ…

Протести во Виена и Стокхолм против рестриктивните мерки

Демонстранти незадоволни од мерките против ширењето на коронавирусот излегоа на протест во Виена. Но, има и контрапротест. Една група демонстранти се противи на новите ограничувања на владата, додека група контра-демонстранти ги поддржува мерките што стапија на сила на 12 февруари. Минатиот месец, австриските власти отворија училишта, фризерски салони и музеи, додека забавните содржини останаа затворени ПОВЕЌЕ…

Во Србија стигнаа уште 500.000 вакцини од „Синофарм“

Во Србија синоќа пристигнаа 500.000 вакцини од кинеската компанија „Синофарм“. Авионот со вакцини на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград го пречека претседателот на Србија, Александар Вучиќ. „Согласно протоколите вечерва дојдов сам на аеродромот ‘Никола Тесла’. Нашиот најголем авион А330 достави 500.000 вакцини на ‘Синофарм’. Дојдов уште еднаш да му покажам почит и благодарност на претседателот ПОВЕЌЕ…

СЗО нема да објави што открила за потеклото на ковид-19 во Кина

Истражителите на Светската здравствена организација (СЗО), кои неодамна ја посетија Кина за да го потврдат потеклото на појавата на ковид-19, нема да го објават извештајот со нивните откритија, објави „Вол стрит џурнал“, а пренесува Гласот на Америка. Според објавениот текст, тимот на СЗО одлучил да не го објави извештајот поради „зголемените тензии меѓу Пекинг и ПОВЕЌЕ…

Србија оди во карантин

Во Србија од денеска во 12 часот до понеделник во 6 часот ќе работат само продавниците за храна, лекови и гориво, реши на седница Кризниот штаб за сузбивање на коронавирусот, јави дописникот на МИА од Белград. Донесена е и одлука кафулињата и продавниците на ски-центрите и планините да не работат за време на викендот, додека ПОВЕЌЕ…