Спорт

Пејаковиќ го сруши Борец, Пелистер бега од дното на табелата

Пелистер со победа над Борец од 1-0 ја потврди добрата форма, стрелец на голот беше Пејаковиќ. Се играше 41. минута, кога Нето биеше од далечина, голманот Микица Ѓорѓиевски ја одби топката, а Пејаковиќ натрча и со левата нога ја пласираше во небранетата мрежа. Пелистер со третиот триумф пролетва го мина Вардар на првенствената табела и ПОВЕЌЕ…

Нова стотка на пелистерци, убедливо совладан и скопска ФМП Академија

Деветти пат во четиринаесеттиот натпревар оваа сезона, битолскиот прволигаш ја помина границата од 100 поени и дојде до уште една убедлива победа. На домашен терен ја совлада Академија ФМП со 100-72 за зацврстување на лидерската позиција по ова 16. коло од домашното првенство. Бојан Трајковски имаше одличен меч со „дабл-дабл“ од 20 поени и 13 ПОВЕЌЕ…

Еурофарм Пелистер 2 загуби по големо надигрување од Вардар 1961

Ракометарите на Еурофарм Пелистер 2 со пораз го почнаа плеј-офот на Суперлигата. Екипата на Александар Јовиќ загуби од Вардар 1961 во Скопје, иако голем дел од натпреварот парираше против поквалитетниот противник. Суперлига – Плеј-оф (прво коло) Вардар 1961 – Еурофарм Пелистер 2 34-30 (17-14) Спортска сала: Јане Сандански – Скопје Судии: Ѓоко Колевски и Сашо ПОВЕЌЕ…

Александар Јовиќ го продолжи договорот со Еурофарм Пелистер 2

Проектот наречен Еурофарм Пелистер 2 дава резултати и пласманот во плеј-офот и промоцијата на Кузманоски и Петровски во првата екипа тоа го покажува. Како резултат на „плодовите“ од својата работа, Александар Јовиќ денес доби нов договор и ќе го води помладиот битолски клуб и во следната сезона. Јовиќ денес потпиша договор на една сезона и ПОВЕЌЕ…

Мотивираната Струга потклекна во финишот, убедлив триумф на стартот на пелистерци

Долго очекуваниот почеток на разигрувањето на Суперлигата донесе допадлив натпревар во Битола. Во знакот на феноменалните Чаневски и Периќ, Еурофарм Пелистер го совлада тимот на Струга на Наум Танески со 28-18 (14-9). Иако гостите играа мотивирано и на моменти креативно, сепак квалитетот на екипата на Жељко Бабиќ дојде до избраз. Ракомет – Суперлига – плеј-оф ПОВЕЌЕ…