Спорт

СН Групација и Христо Кондовски со финансиска помош за ФК Пелистер

Познатиот битолски претприемач и филантроп Христо Кондовски поведe лична иницијатива за „реанимирање“ на најголемата битолска спортска гордост, ФК Пелистер. Претседателот на Одборот на директори на најголемото осигурително брокерско друштво во земјата, СН Осигурителен брокер АД Битола, акционер и член на највисоките органи на управување, генерално, во СН Групацијата, истовремено несебичен поддржувач на бројни спортски, културни, ПОВЕЌЕ…

Владата ја дополни одлуката за паричната награда за Георгиевски

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев го прими носителот на сребрениот медал на Летните олимписки игри во Токио во теквондо Дејан Георгиевски, кој беше во придружба на тренерите Дарко Костовски и Борче Костовски. Премиерот Заев му честиташе на сребрениот олимпиец Георгиевски и со внимание се запозна со искуството на младиот спортист од ПОВЕЌЕ…

Африм Јусуфи нов селектор на сениорската велосипедска репрезентација

Велосипедската федерација на Македонија избра нови селектори. Африм Јусуфи долгогодишен спортски работник, тренер на ВК Пелистер 15 Мај и поранешен репрезентативец е избран за нов селектор на сениорската велосипедска репрезентација. Последниве години Битола како велосипедски центар е позиционирана високо во македонскиот велосипедизам, а Јусуди е најзаслужен за постигнатиот напредок на овој спорт во градот, притоа ПОВЕЌЕ…

Тренерот на „сребрениот“ Георгиевски: Браво лаву, ти си македонска икона!

Дарко Костовски, тренерот на македонскиот таеквондист Дејан Георгиевски, му го честиташе на својот ученик освоениот сребрен медал на Игрите во Токио, оценувајќи го како најголем спортски успех од независноста на македонската држава. „Го имаме најголемиот историски успех откако нашата Македонија е независна. Браво лаву, браво јунаку, ти си новата спортска македонска икона и идолот на ПОВЕЌЕ…

Георгиевски загуби во финалето, се враќа од Токио со сребрен медал

Дејан Георгиевски е олимписки вицешампион во теквондо во категоријата до 80 килограми. Тој се закити со сребро откако во финалето изгуби со 15-9 од Русинот Владислав Ларин, најдоброрангираниот натпреварувач на турнирот. Ова е првиот олимписки медал за Македонија по пауза од 21 година. Ларин ја доби првата рунда со 2-0 и иако Георгиевски освои дури ПОВЕЌЕ…