Македонија

Од инфективната клиника Мицкоски му одговори на Заев

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој се наоѓа на Инфективната клиника, се огласи вечерва на неговиот фејсбук профил. „Денес ги видовме со сета своја немоќ како на отворена сцена се обидуваат византиски убедени од своите лакеи (поранешни високи функционери на опозицијата) како се препелкаат нудејќи поделба на власта ама јас да не сум бил дел ПОВЕЌЕ…

Заев и нуди на опозицијата заедно да прават Влада

Премиерот Зоран Заев сака да отвори дебата со опозицијата за заедничка Влада. Тој во интервју за „Слободен печат“ вели дека нудат соработка од секој можен аспект, но, како што вели, треба да има и човек од другата страна за да се разговара. „Сакам да отворам дебата за заедничка власт и Влада со опозицијата. Ама да ПОВЕЌЕ…

Полицијата најде 25 рибарски мрежи и риба во Преспа

МВР информира дека на 04.03.2021 во периодот од 08.30 до 09.30 часот, полициски службеници од Полициските станица за граничен премин и граничен надзор Стење и Маркова нога, во водите на Преспанското езеро во близина на место викано „Ротот“, во близина на брегот на езерото биле пронајдени 25 рибарски мрежи со улов на риба крап со ПОВЕЌЕ…

Денеска исплатена бонус плата за вработените во МВР

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски информира дека денеска во МВР била исплатена бонус плата за 2018 година. „Денеска е исплатена бонус плата за 2018 година, право кое го оствариле 1881 вработен во МВР. Вкупно се платени 50.736.213 денари, а поединечен износ на бонусот иснесува 24.276 денари“ напиша на својот Фејзбук профил Спасовски.  

Вечерва силниот земјотрес во Грција, почувствуван и во Битола

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вечерва 4.3.2021 година регистрира земјотрес чиj епицентар се наоѓа 260 km јужно од Скопје во соседна Република Грција. Земјотресот се случи во 19 часот и 38 минути, со локална Рихтерова магнитуда ПОВЕЌЕ…