Шоубиз

14 години од трагичната смрт на Тоше Проески

На денешен ден пред 14 години, балканската музичка ѕвезда Тоше Проески трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб, на 26-годишна возраст. Веста за неговата смрт го потресе целиот Балкан, а многумина и денес, 14 години подоцна, не можат да се помират со големата загуба. Семејството, пријателите, фановите и ПОВЕЌЕ…

Dead can dance конечно во Скопје

Македонската публика за прв пат ќе има можност да ужива во безвременскиот и магичен звук на култниот и единствен светски музички феномен Dead Can Dancе, кој следната пролет, во рамките на Таксират Фестивалот  ќе одржи два концерти, на 23 и 24 мај . Австралиското дуо Лиса Џерард и Брендан Пери за концертите најавија преку официјалниот ПОВЕЌЕ…

Кога коцките треба да се поклопат, се поклопуваат

Приказната, енергијата и луѓето сплотени сосема природно и неизнудено..и ете го резулатот. Сега нека плови во етерот и нека се здружува со свежи очи и уши….-вака пејачката Калина Велковска го најави своето најново музичко видео за песната 4. Имено на триест и шестото издание на   „Макфест”. Со оваа композиција ја освои наградата за најдобар дебитант. „4″ ПОВЕЌЕ…

Нов видео запис на Пеперминт-Ненормално

Популарниот македонски бенд Пеперминт објави нов сингл, насловен „Ненормално“. За песната е направен и забавен видео спот. Музиката, текстот и аранжманот се на Горан Пајак Трифуновски, а песната и спотот се снимени во Пеперминт продукција. Имено како инспирација се земени општите состојби во нашето општество, па и во светот, каде „новото нормално“ всушност е имплементација ПОВЕЌЕ…

Меѓународен музички дијалог во Битола

Синоќа заврши „Меѓународниот музички дијалог“ кој е инспириран од потребата за јакнење на чувството за општествените вредности кои и ќе ги промовираат интеркултурниот дијалог и Европските вредности. Од МКЦ Битола велат дека преку овој нов пристап ги презентираме културните, општествените и човечките вредности и трендови преку музика. Оваа програма ги обединува уметниците од различни локации ПОВЕЌЕ…