Вести

СДСМ на онлајн конгрес денеска ќе избере раководен тим на партијата

Денеска со почеток во 13:00 часот, СДСМ ќе го одржи 26. Конгрес. Дигиталниот Конгрес на СДСМ ќе се одржи преку електорнска платформа Зум (ZOOM), заради заштита на здравјето на граѓаните, делегатите, медиумските работници и со целосно почитување на мерките и препораките за зашитита од Ковид 19. Конгресот ќе го отвори ќе го води претседателот на ПОВЕЌЕ…

Без младоженци се одржа пробна свадба во Загреб

Во Загреб вчера се одржа пробна свадба, при што првите „гости на свадбата“ полека се собираа пред свечената сала. Почна вториот пилот проект на Националниот штаб за цивилна заштита и Независното здружение на угостители –  пробна свадба со цел да докаже дека настаните и собирите се повторно безбедни за оние кои ги примиле двете дози ПОВЕЌЕ…

Руските и кинеските вакцини нема да важат за „зелените пасоши“ во Австрија

Австриското министерство за здравство појасни дека лицата кои биле вакцинирани во странство со руска или кинеска вакцина против коронавирусот нема да бидат третирани како вакцинирани, односно нема да можат да користат угостителски услуги, хотели и фризери без негативен тест. Вакцините кои не се одобрени од Европската агенција за лекови (ЕМА), како што е руската „Спутник ПОВЕЌЕ…

Израел ја бомбардира куќата на водачот на Хамас

  Израел ноќеска го бомбардираше домот на лидерот на Хамас за Газа, Јахја Синвари, а групата одговори со ракетни напади врз Тел Авив. Најмалку тројца Палестинци загинаа во израелските воздушни напади врз енклавата, соопштија тамошните здравствени власти, а голем број жители се повредени. Во текот на ноќта, звукот на бомбардирање одекнуваше низ Газа, пренесува Ројтерс. ПОВЕЌЕ…

Од понеделник ќе почне ревакцинацијата со „Фајзер“ во Битола

Од понеделник ќе почне ревакцинацијата со „Фајзер“ ( втора доза) за граѓаните кои ја примија првата вакцина од „Фајзер“ во вакциналниот пункт во ОУ„Даме Груев“ во Битола. Ревакцинацијата на овие лица ќе се врши во вакциналниот пункт во спортската сала на медицинското училиште на посебни пунтови. Во истовреме продолжува имунизацијата на лица кои се пријавиле ПОВЕЌЕ…